login:
hasło:

Wykładowcy

Maciej Drygas

Reżyser filmowy i radiowy, scenarzysta. Ukończył Wyższe Kursy Scenarzystów i Reżyserów w Moskwie. Wykłada dokument radiowy w Laboratorium Reportażu w Instytucie Dziennikarstwa UW. Współpracował z Krzysztofem Kieślowskim przy realizacji filmu Przypadek (1981 r.)Laureat wielu międzynarodowych festiwali, m.in.: Felix'91 za najlepszy dokumentalny film w Europie - "Usłyszcie mój krzyk", Grand Prix'95 na Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Telewizyjnej w Monte Carlo za film dokumentalny "Stan nieważkości". Filmy i słuchowiska radiowe Macieja Drygasa emitowane były przez stacje telewizyjne i radiowe w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Japonii.

Władimir Fienczenko

Reżyser, montażysta, wykładowca Państwowego Instytutu Kinematografii Federacji Rosyjskiej im. S. A. Gierasimowa (WGIK) oraz Wyższych Kursów Scenarzystów i Reżyserów w Moskwie. Autor około 30 filmów dokumentalnych, muzycznych i popularno-naukowych.

Andrzej Fidyk

Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych oraz reportaży zrealizowanych dla telewizji polskiej. Opiekun artystyczny wielu debiutów, producent. Absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS. Do telewizji trafił w r. 1980 w wyniku konkursu na kierowników produkcji. Od 1982 r. w Redakcji Reportażu i Dokumentu. Laureat licznych nagród, w tym Nagrody Artystycznej Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego. W latach 1996 - 2003 szef Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP.

Andrej Gierasimow

Reżyser, rektor Wyższych Kursów Scenarzystów i Reżyserów, członek Państwowej Akademii Sztuki Filmowej i Nauk. W latach 1965-2000 reżyser w Centralnym Studiu Filmów Naukowo-popularnych i Edukacyjnych. W latach 1981-1993 dyrektor artystyczny producencko-twórczego stowarzyszenia w studiu „Centrnauczfilm”. W latach twórczej działalności stworzył jedenaście pełnometrażowych i ponad trzydzieści krótkometrażowych filmów najróżniejszych gatunków i tematyki.

Aleksander Gutman

Producent, reżyser, operator. Absolwent Politechnicznego Instytutu w Leningradzie oraz WGIK. Pracował ;w telewizji fińskiej, "Atelie - Film - Aleksandr", studiach "Newr" i "Kamera" oraz w "Kino kronice", ISDF, Sankt-petersburskim Studiu filmu Dokumentalnego. Jest członkiem Rosyjskiej Akademii Sztuki Filmowej "NIKA"

Dmitrij Kabakow

Reżyser, scenarzysta, operator, od 1987 roku wykładowca Państwowego Instytutu Kinematografii Federacji Rosyjskiej im. S. A. Gierasimowa (WGIK), współpracował z West Virginia State College. Reżyser nagradzanego na wielu festiwalach filmu „Samotna” i filmu „Warszawa – spojrzenie ze Wschodu”, którego bohaterami są młodzi Rosjanie wyruszający w pierwszą w życiu podróż zagraniczną do Warszawy (TVP2/ARTE).

Wiktor Lisakowicz

Zasłużony reżyser rosyjski, szef Katedry Filmu Dokumentalnego i wykładowca Państwowego Instytutu Kinematografii Federacji Rosyjskiej im. S. A. Gierasimowa (WGIK) w Moskwie.

Tue Steen Müller

Dyrektor European Documentary Network. ;Przez ponad 20 lat zajmował się filmami dokumentalnymi oraz krótkometrażowymi w Duńskiej Radzie Filmowej - ;w zakresie dystrybucji, informacji oraz ;jako ;redaktor zamawiający. ;Autor wielu artykułów do gazet i magazynów. ;W charakterze konsultanta pracuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Był obecny na wszystkich europejskich festiwalach filmów dokumentalnych i krótkometrażowych.

Jacek Petrycki

Operator filmowy, absolwent wydziału operatorskiego PWSFTViT w Łodzi. Zrealizował ponad 100 dokumentów, a także około 20 filmów fabularnych. W 1999 roku został nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii zdjęcia za turecki film "Podróż ku słońcu". Większość jego filmów nagradzano na krajowych i międzynarodowych festiwalach (m.in. w Cannes, Chicago, Moskwie, Berlinie, Macedonii).

Stanisław Pieniak

Reżyser telewizyjny, filmowy i teatralny. Jest autorem ponad 60 filmów, programów telewizyjnych i spektakli Teatru TV. Aktualnie prowadzi prace ; związane z wdrożeniem najnowszych technologii realizacyjnych (w tym interaktywnych) oraz prace zmierzające do rozwoju działalności Akademii Telewizyjnej TVP S.A., specjalizującej się w szkoleniu w najnowszych technikach i technologiach multimedialnych.

Adam Pomorski

Tłumacz literatury anglo-, niemiecko- i rosyjskojęzycznej, eseista, historyk idei. Wiceprezes Polskiego PEN Clubu. Pracownik naukowy w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Laureat nagród translatorskich, m. in.: - dwukrotnie miesięcznika „Literatura na Świecie” (1983 za „Poezje wybrane” Chlebnikowa; 1985 za tom „Szalej i inne wiersze” Bunina); - dwukrotnie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1994 za całokształt dorobku; 1999 za przekład „Fausta” Goethego); - Polskiego PEN Clubu (1994 za całokształt dorobku w zakresie przekładów poezji).

Wiktor Siemieniuk

Wykładowca i Dyrektor Katedry Reżyserii na Sankt-Petersburskim Państwowym Uniwersytecie Kina i Telewizji.

Tengiz Siemonow

reżyser rosyjski, wykładowca Państwowego Instytutu Kinematografii Federacji Rosyjskiej im. S. A. Gierasimowa (WGIK) w Moskwie oraz szef Redakcji Dokumentu 1 Programu Telewizji Rosyjskiej.

Andrzej Titkow

Scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych oraz fabularnych, od 1973 związany z WFD w Warszawie, od 1977 członek Zespołu Filmowego "Perspektywa". Zajmuje się także reżyserią teatralną, prowadzi działalność dydaktyczną. W latach 1998-99 wykładał w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, od roku 1999 prowadzi zajęcia z historii filmu oraz zagadnień formy filmowej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od roku 2004 także w Warszawskiej Szkole Filmowej, 2004 zastępca kierownika Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP.

Dorota Wardęszkiewicz

Montażystka, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi. Zmontowała wiele filmów fabularnych i zwłaszcza dokumentalnych, współpracując z najlepszymi polskimi reżyserami.

Maria Zmarz-Koczanowicz

Ukończyła Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (1978) oraz reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1982). Zrealizowała kilkadziesiąt filmów dokumentalnych. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej. W 1999 przez dwa semestry prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Stanowym SUNNY w Buffalo na wydziale Media Study. Stypendystka Art’s Link Fundacji Batorego.

Vita Żelakeviciute

Absolwentka filmologii w moskiewskim WGIK-u i Realizacji Telewizyjnej w PWSFTiTV w Łodzi. Reżyser nagradzanego na wielu festiwalach w kraju i za granicą filmu pod tytułem „Schizofenia” oraz filmu „Patrz Litwa”, który reprezentował TVP na międzynarodowym festiwalu filmowym na Bornholmie (Dania) oraz Maloposta (Portugalia).

Nie wiem, jak przychodzi pomysł. To jest coś, co przychodzi. A skąd? To się bierze ze wszystkiego, czego do tej pory dotknęliśmy w życiu.

Krzysztof Kieślowski

Forum „Rosja - Polska. Nowe Spojrzenie” jest częścią projektu „Sezon Rosyjski w Polsce. Sezon Polski w Rosji. Warszawa – Moskwa. Moskwa – Warszawa 2004-2005” organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Patronat nad warsztatami dokumentalnymi „Rosja - Polska. Nowe spojrzenie” objął Minister Kultury RP.

Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Patronat medialny:

Sponsor projektu:

<< powrót do strony głównej

 
 

8888888888888888

8888888888888888

123

1265486

123

123

00000000000000000000

00000000000000000000

00000000000000000000

00000000000000000000

Raport z I i II edycji projektu

Relacja z pokazów w Polsce

Filmy projektu "Rosja - Polska. Nowe spojrzenie"

Premiery naszych filmów

Nasze sukcesy na festiwalach w Polsce i na świecie

O projekcie napisali...

    dla redakcji